#

Öğretmenlik Mesleği Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler

#
 Öğretmenlik Mesleği Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler
#
Okunuyor Öğretmenlik Mesleği Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler

Bu yazımızda öğretmenlik mesleği seçmek isteyenler için tavsiyelerde bulunacağız.

Öğretmenlik mesleği seçecek öğrencilere tavsiyeler, daha çok sistemsel değil bireysel özelliklerden meydana gelir. Kısacası bir öğretmenin sahip olması gereken özellikler nelerdir? Bu soru aradığınız tüm soruların cevabını yansıtır. Öncelikle bir öğretmen şüphesiz ki sabırlı olmalıdır. Sınıf içerisinde artan sesi düzgün bir şekilde ikaz edebilmeli, bir öğrencinin anlamadığı konuyu üç kez, beş kez anlatabilmelidir. Öğretmen, gelişime ve değişime açık olmalıdır. Branşındaki yeni haberleri takip etmeli ve çok kitap okuyarak bilginin üzerine bilgi katmalıdır. Öğretmen, kendini net ve samimi bir şekilde ifade etmelidir. Anlatma yeteneği iyi olmalı ve kelimeleri seçerek konuşmalıdır. Kısacası bir öğretmenin sahip olması gereken özellikler bunlardır.

Esnek Reklam Alanı
 
ogretmenlik meslegi

Öğretmenlik mesleği neden seçilmelidir?

Öğretmenlik Neden Seçilmelidir

Türk toplumunda yer edinmiş belli başlı meslek grupları vardır. Bunlar doktorluk, avukatlık, mühendislik, öğretmenlik gibi belirli bir zümreye sahip meslek gruplarıdır. Ülkemizde kişiler kendilerini güvence altına almak istedikleri için genellikle böyle meslekleri tercih etmektedirler. Peki, öğretmenlik  neden tercih edilmelidir?

Öğretmenlikte çeşitli iş imkanları bulunmaktadır. İstihdam olarak devlet sektörüne atanabileceğiniz gibi özel şirketlerle birlikte de çalışabilirsiniz. Aslında bu imkanlar kısıtlı gibi görünse de kişinin kendini geliştirmesi çeşitli alanlarda kendisinin öne çıkmasını sağlamaktadır. Öğretmenlik mesleğini icra edenler, ünvanlarından ziyade edindikleri kişisel başarıları ile yüksek statü elde edebilmektedir. Eğer ki büyük şehirde yaşıyorsanız özel sektörde iyi kazanç sağlayabilirsiniz. Lakin küçük şehirlerde verilen ücret az olduğu için şikayetler artmaktadır.

Öğretmenlik Maaşları Ne Kadar?

Öğretmenlik maaşları ders saatinize göre değişmektedir. Genel olarak güvenceli mesleklerden olan öğretmenlik, pek çok farklı girişim ile sürdürülebilmektedir. Özellikle özel eğitim kurumları bünyesinde yapılan çalışmalar daha fazla ücret alınmasını sağlamaktadır. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı kurumlarında çalışan öğretmenler daha güvenceli ve düzenli bir gelir elde etmektedir. Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerin sahip olduğu haklar olumsuz şartlarda ellerinden alınabilmektedir.

Öğretmenlerin sahip olduğu imkanlar devlet kontenjanlarında daha fazla olmaktadır. Fakat bu sınırlı bir imkandır. Özel olarak çalışan öğretmenlerin kendi planlarını yapmaları dahilinde ayda 10 Bin TL’den fazla maaş aldıkları bilinmektedir. Devlette çalışan öğretmenler ise yıllar içerisinde kıdem sahibi olmaktadır. Böylelikle hak ettikleri maaş git gide artmaktadır. 2020 yılı öğretmen maaşı ise ortalama olarak 4300-4800 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Öğretmenlik Okumak Avantajlı Mı?

Öğretmenlik okumanın en önemli özelliği okuyarak ve anlatarak kendinizi geliştirmenizdir. Diğer mesleklere oranla toplum arasında daha çok itibar görmekte ve bilgi seviyenizden dolayı güvenilirliğiniz de artmaktadır. İş imkanı yönüyle de devlete istihdamın olması öğretmenlik bölümlerini avantajlı hale getirmiştir. Öğretmenlik eğitimi almak isteyen ve buna göre tercih yapacak öğrencilerin öncelikle hedeflerine yönelik lisans eğitimini almaları gerekmektedir.

Diğer konularda da görüşleri okumak için tavsiyeler kategorimize göz atabilirsiniz.

 

 

#
#
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Bilgiler
79 okunma
okunma1
0 yorum